Spottocamp
|
Toggle dark mode
Spottocamp
Toggle sidebar
Camping & Ferienpark Falkensteinsee
Camping & Ferienpark Falkensteinsee
Camping & Ferienpark Falkensteinsee
Camping & Ferienpark Falkensteinsee
Camping & Ferienpark Falkensteinsee

Camping & Ferienpark Falkensteinsee i Tyskland

Ganderkesee / Falkenburg, Tyskland

Denne campingplads er endnu ikke blevet valideret af sin ejer. Klik her, hvis du er ejeren.
4 / 5 (8 stemmer)

Camping & Ferienpark Falkensteinsee

Falkensteinsee 1
27777 Ganderkesee / Falkenburg
Tyskland
Besøg hjemmeside
Tilføj til favoritter

Camping & Ferienpark Falkensteinsee er en campingplads med 250 pladser i Ganderkesee / Falkenburg, Tyskland, beliggende i regionen Lower Saxony. På pladsen finder du wifi, en campingbutik, en restaurant og friskbagt brød om morgenen.

Ud over camping kan du også leje en hytte, en chalet eller en lejlighed.

Til badning er der en indendørs pool, naturligt badevand og en sandstrand. Der er flere fritidsaktiviteter på campingpladsen, såsom en legeplads, en tennisbane, bordtennis, minigolf, cykeludlejning og sejlads og surfing.

Hunde er velkomne på Camping & Ferienpark Falkensteinsee. Camping & Ferienpark Falkensteinsee er tilgængelig for kørestolsbrugere og tilbyder handicapvenlige sanitære faciliteter. Til tøjvask er der vaskemaskiner og tørretumblere til rådighed. Der findes pladser med strøm. Camping & Ferienpark Falkensteinsee har åbent hele året.

Fotos

Egenskaber

Indkvartering

Telte
Hytter
Campingvogne
Autocampere
Chalets
Lejligheder

Faciliteter

Strøm
Gastilslutning
Ombytning af gasflasker
Wifi
Opbevaringsbokse
Opholdsrum
Tørrerum
Køkkenfaciliteter
Campingbutik
Friskbagt brød
Snackbar
Restaurant
Kørestolsadgang
Befæstede stier
Fælles bålplads
Bål tilladt på pladsen
Brænde
Kulgrill tilladt
Borde og bænke

Egnethed

Hunde tilladt
Vintercamping
Pladser med skygge
Sæsonpladser
Naturister
Pladser til ungdomsgrupper
Bilfrit
Bil tilladt ved pladsen

Fritidsaktiviteter

Legeplads
Indendørs spil
Minizoo
Børneunderholdning
Badning i naturligt vand
Sandstrand
Handicapvenlig adgang til vandet
Naturiststrand
Udendørs pool
Indendørs pool
Vandrutsjebane
Termalbad
Sauna
Tennis
Bordtennis
Volleyball
Golf
Minigolf
Sejlads/surfing
Cykeludlejning
Ridning
Fiskeri
Dykkerstation
Skilift
Langrend

Sanitet

Servicestation til autocampere
Puslerum
Vaskekabiner
Badeværelse til leje
Handicapvenlige sanitære faciliteter
Vaskemaskiner
Tørretumblere
EW
Elen Wagenaar Hollandsk

Wij waren hier op doorreis. We zouden gezien de mooie score eigenlijk 2 nachten blijven, maar na 1 nacht snel weer vertrokken. Het voorste gedeelte met verhuurfaciliteiten is mooi. Het kampeergedeelte was vreselijk, met vooral vaste gasten, Het restaurant was goed. Sanitair was nog in aanbouw, er stond nu een toiletwagen. Wij hebben geen plaats kunnen vinden voor het legen van het chemisch toilet. Als bungalowpark zijn sterren vast wel waard, als camping zeker niet (Zie fotos)

for 4 år siden

WA
Wim Apeldoorn - Cobi van Schaick Hollandsk

We hadden met de camper een prachtige, zeer grote plaats onder de bomen, omdat het bloedheet was (bijna 40 graden). Het sanitair was fraai, brandschoon en redelijk dichtbij. Het was er zeer rustig, je had van niemand last. Kortom een geweldige camping als je van je rust houdt.

for 4 år siden

Ch
Chris Hollandsk

Camping is mooi gelegen aan meertje. Hier kon tijdens het weekend dat wij er waren gratis gebruik gemaakt worden van kanoes en je kon suppen. Het was erg druk maar weinig Nederlanders. Plaats was ruim genoeg. Sanitair is fantastisch. Prijs viel ons ontzettend mee.

for 4 år siden

El
Elze Hollandsk

De ontvangst was vriendelijk. Camping is totaal ongeschikt als camperaccomodatie! Buren waren zo vriendelijk hun auto's even weg te rijden zodat ik het smalle pad naar een donker modderig piepklein plekje kon indraaien. Voor een nachtje betaal je niet alleen elektragebruik maar ook € 3,00 om alleen de stekker in een gevaarlijk stroompaaltje te steken. Voor het binnenkomen in de familie-douche betaal je € 1,50 naast het normale douchetarief. Voor alles moet extra worden betaald. Slechte campercamping dus, maar ook caravans staan bespottelijk dicht naast elkaar. De enige toegangsweg loopt dood. Er staan auto's op dat smalle pad waardoor in geval van van calamiteiten hulpdiensten geen toegang hebben. Het luxe sanitairgebouw is het enige voor deze enorme camping. Zóveel mensen maken gebruik van dit ene gebouwtje waardoor 1 uur na de schoonmaak alles weer vies was!

for 4 år siden

HV
Herman van der Weerd Hollandsk

In het weekend is het druk, niet campeerders kunnen tegen betaling het meer bezoeken, zwemmen etc. desondanks heb je er op de camping geen last van, ruime plaatsen, soms te klein voor de bovenmaatse campers( nemen teveel licht weg), er is een bistro die een kleine kaart heeft, redelijk goed, in de omgeving kun je mooie tochte fietsen( wel wat onduidelijk aangegeven) we zijn er 9 dagen met plezier geweest, in de omgeving kun je prima golfen

for 4 år siden

1 / 2

Beliggenhed