Spottocamp
|
Toggle dark mode
Spottocamp
Toggle sidebar
DCU Camping Flyvesandet Strand
DCU Camping Flyvesandet Strand
DCU Camping Flyvesandet Strand
DCU Camping Flyvesandet Strand
DCU Camping Flyvesandet Strand

DCU Camping Flyvesandet Strand in Denmark

Otterup, Denmark

No votes yet

DCU Camping Flyvesandet Strand

Flyvesandsvej 37
5450 Otterup
Denmark
Visit website
Add to favorites

Smuk udsigt over vandet

På DCU-Camping Flyvesandet Strand kan du bo i første række med udsigt over vandet. Den børnevenlige strand er lige udenfor den fine campingplads på Nordfyn og indbyder til lange sommerdage med leg i vandet og smukke gåture i strandkanten. Du kan også gå en tur i skoven eller tage en afstikker til Æbelø med den vilde natur, hvor du kan opleve både havørne og dådyr.

Byliv i Odense

Trænger du til lidt byliv med shopping, kultur og cafeer, så er Odense ikke langt væk. Her kan du opleve H.C. Andersens Hus, Den Fynske Landsby, Danmarks Jernbanemuseum og midtbyen med de mange butikker og spisesteder.

Camping på Nordfyn

Her finder I en skøn campingplads på Nordfyn, som ligger I enormt naturskønne omgivelser og med masser af smuk natur omkring jer, der bare venter på at blive udforsket. DCU-Camping Flyvesandet Strand er den af campingpladserne på Nordfyn, der ligger længst mod nord og er med sin beliggenhed helt ud til vandet en perle for jer, der drømmer om en ferie i pagt med naturen.

Camping på Nordfyn giver således masser af muligheder for spændende og nærhedsskabende oplevelser hjemme på pladsen. Og fra pladsen er der kort vej til det meste af den øvrige del af øen i midten. På kun en times køretur kan du komme rundt til de fleste større byer på hele øen, hvis du ønsker det. Her er masser af oplevelsesmuligheder. Du kan fx bruge en dag på at køre til Egeskov Slot, hvor der er oplevelser for hele familien med Camping Outdoor Museum, veteranbiler- og fly, motorcykler, Draculas Krypt, Piet Heins labyrint, naturlegeplads, trætop-vandring og selvfølgelig slottet med slotsparken.

Overnatning på Nordfyn med Fællesskab, børn og hunde

Bare slip børnene løs på pladsen, når I er på camping på Nordfyn - og lad dem brænde noget energi af på legepladsen med den store hoppepude og de andre gode legeredskaber. Hele sommeren er der rigtig mange, sjove og populære aktiviteter for børnene. Har du hund med, så slip den løs i hundeskoven og få en hyggesnak med de andre hundeejere. Køb ind til lidt god mad og drikke, så du kan fyre op i grillen og nyde den skønne campingplads.

Campingpladsen på Nordfyn har også luksustelte, som I kan leje og indkvartere jer i, uden at I selv skal medbringe alt til jeres indkvartering. Det er overnatning på Nordfyn på den nemme måde.

Photos

Accommodations

-
Pitch
Tents allowed Caravans allowed Campers allowed

Available from 17 March till 17 September

€15.00

per night

Characteristics

Accommodations

Tents
Cabins
Caravans
Campers
Chalets
Apartments

Facilities

Electricity
Water connection
Sewer connection
Wifi
Cooking facilities
Camp shop
Fresh bread
Snack bar
Restaurant
Campfire at pitch allowed

Suitability

Dogs allowed
Winter camping
Pitches with shade
Seasonal pitches
Nudists
Youth group pitches
Car free
Car allowed at pitch

Recreation

Playground
Theater
Kids entertainment
Swimming in natural water
Sandy beach
Nudist beach
Outdoor pool
Indoor pool
Water slide
Thermal baths
Sauna
Jeu de boules
Tennis
Mini golf
Sailing/surfing
Boat hire
Boat slipway
Bike rental
Horse riding
Fishing
Ski lift

Sanitary

Camper service station
Baby changing room
Washing cabins
Washing machines
Dryers
Loading reviews…

Location