Spottocamp
|
Toggle dark mode
Spottocamp
Toggle sidebar
Camping Lauwerszee
Camping Lauwerszee
Camping Lauwerszee
Camping Lauwerszee
Camping Lauwerszee

Camping Lauwerszee in the Netherlands

Vierhuizen, the Netherlands

This campsite has not yet been validated by its owner. Click here if you are the owner.
4.5 / 5 (10 votes)

Camping Lauwerszee

Hoofdstraat 49
9975 VR Vierhuizen
the Netherlands
Visit website
Add to favorites

Camping Lauwerszee is a campsite with 150 pitches in Vierhuizen, the Netherlands, located in the Groningen region. On site you will find wifi, a restaurant and fresh bread in the morning.

You can camp here with a tent, a caravan or a camper. Besides camping you can also rent a chalet or an apartment.

For swimming there is an outdoor pool, an indoor pool and natural swimming water. There are several recreational activities on the campsite, such as a playground, table tennis and sailing and surfing.

Dogs are welcome at Camping Lauwerszee. To wash your clothes there are washing machines and dryers available. Pitches with electricity and a water connection are available.

Photos

Characteristics

Accommodations

Tents
Cabins
Caravans
Campers
Chalets
Apartments

Facilities

Electricity
Water connection
Sewer connection
Wifi
Camp shop
Fresh bread
Snack bar
Restaurant
Wheelchair access
Charcoal BBQ allowed

Suitability

Dogs allowed
Winter camping
Pitches with shade
Seasonal pitches
Nudists
Youth group pitches

Recreation

Playground
Kids entertainment
Swimming in natural water
Outdoor pool
Indoor pool
Thermal baths
Sauna
Jeu de boules
Tennis
Table tennis
Golf
Mini golf
Sailing/surfing
Bike rental
Fishing
Ski lift

Sanitary

Camper service station
Baby changing room
Washing cabins
Accessible sanitary
Washing machines
Dryers
RP
Roel Prins Dutch

Wij zijn een week op camping Lauwerszee geweest en hebben het prima naar onze zin gehad. Het was in de Coronatijd maar er waren prima voorzieningen getroffen waardoor b.v. het nette sanitairgebouw heel goed te gebruiken was. Het is een rustige camping midden in het Noord Groningse uitgestrekte land. Er zijn mooie ruime, beschutte plekken. Vanaf de camping kunnen er fietstochten worden gemaakt rondom het Lauwersmeer en door natuurparken. Lauwersoog ligt dicht in de buurt om met de veerboot een oversteek te maken naar Schiermonnikoog. Al met al een fijne camping en ideaal als je van rust en ruimte houd!

5 years ago

FM
F Musch Dutch

Klant vriendelijke beheerders mooie camping met zeer ruime plaatsen schoon sanitair en je kunt lekker eten en drinken in de herberg top .

6 years ago

HE
Henk en Ans Dutch

vriendelijke ontvangst, mooie plaatsen op gras en keurig schoon sanitair. Helaas geen broodverkoop 's morgens, wel de landelijke kranten

6 years ago

VB
Vd broek Dutch

Vroeg in het seizoen een weekje gestaan op een ruime plek op een groene, zeer verzorgde camping. Een heerlijke uitvalsbasis in het wadden gebied en Groningen. Genoten van rust en gastvrijheid. De herberg is een mooie aanvulling van het aanbod. Wij gaan vaker komen.

6 years ago

VO
van oorschot Dutch

Een super camping. Mooie grote plaatsen, schoon sanitair. Rustig gelegen in een mooie omgeving. Een echte aanrader.

6 years ago

1 / 2

Location